Достапни линкови

Стразбур: Прва седница во проширен состав на европскиот парламент


Европскиот парламент, по историското проширување на Европската Унија, денеска ја одржува првата седница во зголемен состав. На сесијата во Стразбур, според предлогот на Франција, свое обраќање треба да има Лех Валенса, поранешниот претседател на Полска, земја која во саботата, заедно со уште девет други, стана членка на Европската Унија.
XS
SM
MD
LG