Достапни линкови

Ерусалим: Шарон останува на премиерската функција


Израелскиот премиер Ариел Шарон изјави дека ќе ја задржи функцијата и покрај тоа што неговата десничраска партија Ликуд го одби неговиот план за израелско повлекување од Газа. Скоро шеесет проценти од членството на Ликуд вчера се изјасни против овој план со кој се предвидува еднострано повлекување на израелските сили и на еврејските населби од Појасот Газа. Американскта Бела Куќа, која го одобри планот, соопшти дека, и покрај одбивањето, се уште го поддржува Шарон.
XS
SM
MD
LG