Достапни линкови

Исламабад: Пакистан ќе бара оштета од Македонија за убивањето на седумтемина Пакистанци


Агенците јавуваат дека официјале Исламабад ќе побра оштета од Македонија во врска со убивањето на седумнтата Пакистанци во случајот „Раштански лозја“ во 2002 та година откако Скопје го призна убиството во рамките на борбата против тероризмот. Пакистанскиот министер за информации Шеик Рашид во неговата изјава додал дека неговата земја ќе се ангажира во целост да биде задоволена правдата за тој случај. Во исто време Пакистан ги поздрави чекорите на македонската влада за поднесеување кривична пријава против пртеникот и поранешен минситер за внатрешни работи Љубе Бошковски, а портпаролот на пакистанското минситерство за надворешни работи Масуд Кан изјави дека убиствата на Пакистанците во близина на Скопје претставувале испланиран заговор за да се подобри имиџот на Македонија како сојузник во борбата против тероризмот.
XS
SM
MD
LG