Достапни линкови

Даблин: Приведени 29 демонстранти


Полицијата во Ирска привела 29 демонстранти поради загрозуавње на јавниот ред и мир за време на вчерашното славање на проширувањето на европската унија во Даблин јавуваат агенциите.Во разбивање на групите од околу 700 демонстарнти кои се движеле во правец на паркот Феникс каде што се одржуавше прослвата била полесно повредена една припадничка на ирската полиција. Во обезбедуавњето на Даблин од инциденти за време на славењето беа вклучени 5 илјади полицајци.
XS
SM
MD
LG