Достапни линкови

Ерусалим: Изјава на Шарон


Изрелскиот премиер Ариел Шарон изјави дека денешниот напад на палестинските милитанти во близина на блокот еврејски населби во газа во кој биле убиени четири изрелски деца и нивната мајка претствува обид за саботажа на палестиснките милитанти за неговиот палн за повлекување од газа. До нападот дошло додека околу 200 000 членовите на изарелскаат партија Ликуд изутрината на 168 гласачки места почнаа да гласаат на референдумот за планот на изрелскиот премиер Ариел шарон за унилтерално раздвојуавње од Палестинците со кој од безбеднсони причини се предвидува повлекување од појасот Газа и евакуација на 21 населба од Газа и на четри изолирани колонии во северниот дел на западниот брег.
XS
SM
MD
LG