Достапни линкови

Пекинг: Започнува европската турнеја на кинескиот премиер


По проширувањето на Европската Унија со 25 нови членки денеска кинескиот премиер Ве Џибао започнува 11 дневна турнеја низ Европа што претствува негово прво патување во Европа откако минатата година тој стана претседтел на кинеската влада.За европјаните Кина по Соединетите американски држави претствува втор трговски партнер.Џибао за време на престојот во Европка ќе ги посети Германија, Белгија, Италија, Британија и Ирска.
XS
SM
MD
LG