Достапни линкови

Брисел: Посета на Моамер ел Гадафи


Либискиот лидер Моамер ел Гадафи денеска пристигнува во Брисел на разговори со претставници на Европската Унија. Тоа ќе биде прво официјално патување на Гадафи надвор од Африка уште од илјада деветстотини осумдесет и деветата година. До оваа посета доаѓа само неколку дена откако американскиот претседател Џорџ Буш ги олесни економските санкции што против Либија беа воведни пред две децении. Гадафи доаѓа во Брисел со неговиот шатор и со неговиот тим женски телохранители.
XS
SM
MD
LG