Достапни линкови

Вашингтон: Според Пауел, новата ирачка влада ќе мора од дел од суверенитетот


Американскиот државен секретар Колин Пауел изјави дека новата ирачка влада која на први јули годинава ќе ја преземе власта ќе треба да се откаже од дел од суверенитот со цел да им дозволи на американските сили слободно да оперираат во Ирак. Во интервју за агенцијата Ројтерс, Пауел изрази очекување дека ирачката влада ќе се согласи на тоа и оти сфаќа дека и е потребна американската помош.
XS
SM
MD
LG