Достапни линкови

Луксембург: Состанок на шефовите на дипломатиите на земјите од ЕУ


Министрите за надворешни работи на Европската Унија денеска во Луксембург ке разговараат за преговорите околу планираниот Европски Устав. Преседавачот Ирска има за цел 25 актуелни и идни земји членки да ја започнат финалната рунда и да постигнат договор до средината на Јуни на самитот на Европската Унија. Целта на Уставот е да се олесни процесот на донесување одлуки во Унијата.
XS
SM
MD
LG