Достапни линкови

Фалуџа: Одложени плановите за офанзива на американските сили


Американските воени команданти ги одложија плановите за широка офанзива против сунитските милитанти во Фалуџа, јавија агенциите. Наместо тоа ке се преземат други мерки за преземање на контролата во Фалуџа. Се очекува американските маринци да започнат заеднички патроли со ирачките безбедносни сили како дел од прекинот на огнот со милитантите.
XS
SM
MD
LG