Достапни линкови

Виена: Прв круг од претседателските избори


Во Австрија се одржува првиот круг од претседателските избори на кои избирачите треба да се определата за еден од двјцата кандидати парлментрниот спикер Ханс Фишер од социјал демократската партија или министерката за надворешни работи Бенита Фереро Валдер од нардната партија. Истражуавањата покажуваат дека разлиакта меѓу Фишер и Фалдер од кои еден ќе ја наследи функцијата од која си замнува Томас Клестил, е блиска.
XS
SM
MD
LG