Достапни линкови

Пјонгјанг: Северна Кореа потврди дека 154 луѓе загинале во железничка несреќа


Северна Кореја потврди дека, во железничката несреќа што се случи во близина на границата со Кина, загинале 154 луѓе. Според официјален Пјонг Јанг, причина за експлозијата на возовите била човечка грешка. Соседните земји, како и Соединетите Држави и Европската Унија најавија помош за санирање на последиците од катастрофата, откако тоа беше побарано од Северно-корејските власти.
XS
SM
MD
LG