Достапни линкови

Кипар: Утре референдум за обединување


Утре на Кипар ке биде одржан референдум за повторно обединување на островот. Според последните истражувања на јавното мислење, се очекува референдумот да успее во турскиот но не и во грчкиот дел на Кипар. Тоа според планот на Обединетите Нации ќе значи дека само меѓунродно признатиот грчки дел на Кипар на 1 мај ке влезе во Европската Унија.
XS
SM
MD
LG