Достапни линкови

Либија: Гадафи ги прифаќа меѓународните конвенции за забрана на тортурата


Либискиот лидер Муамер Гадафи изјави дека неговата земја ќе ги прифати меѓународните конвенции за забрана на тортурата. Либискиот правен систем е постојано критикуван од организациите за човекови права пради нефер судења, политизираноста на судиите и тортурата врз затворениците.
XS
SM
MD
LG