Достапни линкови

Багдад: Деветмина американски војници повредени во судири со шиитски напаѓачи


Агенциите јавуваат дека во близина на границата на Ирак со Сирија американските сили се судриле со шиитските напагачи, при што биле повредени деветмина америкнски маринци, а околу 20 Ирачани се уапсени за време на повеќечасовната борба. Во меѓувреме американската војска ги затворила двата главни приода кон Багдад подготвувајќи се за нови напади од напаѓачите. Во иарчкиот град Наџаф каде се верува дека се наоѓа шиитскиот лидер Моктада Ал Садр сојузничките сили продолжува со потрагата по него.
XS
SM
MD
LG