Достапни линкови

Кина: Најмалку девет загинати во експлозија во хемиска постројка, 150,000 луѓе евакуирани


Најмалку девет луѓе загинале во експлозија на гас во една хемиска постројка во југозападна Кина, потврди кинеската полиција, наведувајќи дека, поради опсаноста од труење, околу сто и пеесет илјади лица морале да ги напуштат своите домови. Причина за експлозијата која во воздухот исфрли големо кочичество токсичен хлор била застарената опрема во фабриката во градот Чонгчинг во кој живеаат дванаесет милиони луѓе.
XS
SM
MD
LG