Достапни линкови

Москва: Евакуација на повеќе од 800 граѓани на ЗНД од Ирак


Русија ке испрати авиони за евакуација на повеќе од 800 свои и граѓани на Заедницата на Независни држави од Ирак. Москва соопшти дека евакуацијата се планира за утре и задутре. Соопштението доаѓа ден по ослободувањето на тројцата руси и пет-те украинци киднапирани во Ирак. Јапонија ги повика преостанатите 70 цивили да го напуштат Ирак. Судбината на тројцата јапонци се уште не е позната. Ирачките киднапери во заложништво држат 40 странци од 12 земји. Вчера во Пекинг евро-комесарот Романо Проди изјави дека земањето заложници е анти-цивилизациски чин.
XS
SM
MD
LG