Достапни линкови

Багдад: Уапсен еден од најблиските соработници на Моктада Ал Садр


Американските сили во Багдад денеска уапсиле еден од најблиските соработници на шиитскиот радикален лидер Моктада Ал Садр. Делегација на шиитски верски водачи преговараат за смирување на ситуацијата со Ал Садр , кој повика на крваво востание против сојузничките сили во Ирак. Шефот на американската централна команда во Ирак Џон Абизајд изјави дека американските сили имаат наредба да го уапсат или убијат Садр.
XS
SM
MD
LG