Достапни линкови

Багдад: Урнат хеликоптер, судбината на екипажот непозната


Американската војска соопшти дека денесак во Багдад во напад бил урнат американски хеликоптер а судбината на екипажот сеуште е непозната.Во Ирачкиот град Фалуџа денеска изуртина беше мирно и се очекува до претпладне да биде постигнато примирје мегу америкнските сили и шиитските напагачи. Вчера силите на соединетите американски држави им понудија таков предлог на шиитите а со нив преговори одржа и делегација составнеа од членови на ирачката преодна влада по што член на делегацијата изјави дека шиитите ке се согласата за прекин на огнот доколку биде прекината опсадата врз тој град.
XS
SM
MD
LG