Достапни линкови

Вашингтон: Телефонски разговор Буш - Путин


Американскиот претседател Џорџ Буш синоќа телефонски разговараше со неговиот руски колега Владимир Путин за влошената ситуација во Ирак, соопшти Белата куќа. Тоа е втор контакт на Буш на највисоко ниво на оваа тема во изминатите неколку дена, откако завчера телефонски раговараше и со британскиот премиер Тони Блер. Портпаролот на Белата куќа Клер Бјукен изјави дека Буш и Путин 20 минути разговарале за Ирак, војната против тероризмот и билатерланите односи.
Од друга страна, Прес-службата на Кремљ соопшти дека Буш му се јавил на Путин за да разменат ставови за ситуацијата во зоните на конфликти, Ирак, Косово и Авганистан.
XS
SM
MD
LG