Достапни линкови

Брисел: ЕУ подготвена да ја преземе мисијата на СФОР


Министрите за одбрана на Европската унија на синоќа завршениот неформален состанок во Брисел дадоа зелено светло за преземање на воената мисија на НАТО во Босна и Херцеговина до крајот на годинава. Министрите инсистираа на брза подготовка на планот за преземање на Мисијата на СФОР, а високиот претставник за заедничка надворешна и безбедносна политика на ЕУ Хавиер Солана ги извести дека во тој поглед веќе е остварен напредок и оти плановите се подготвуваат во соработка со НАТО.
XS
SM
MD
LG