Достапни линкови

Литванија: Парламентот гласа за импичмент на претседателот


Литванскиот парламент денеска треба да се изјасни во врска со импичментот на шефот на државата Роландас Паксас кој е обвинет за корупција и за вршење притисок врз приватниот сектор во земјата. Паксас ги отфрли обвинувањата со образложение дека тие биле дел од политичкиот заговор против него.
XS
SM
MD
LG