Достапни линкови

Руанда: Десет години од почетокот на масакрот


Денеска во Руанда се одбележува десет годишнината од почетокот на масакрот во таа земја. До стодневниот геноцид во Руанда дојде откако беше урнат авионот на претседателот Жувенал Хабиримана. Во граѓанската војна меѓу силите на владата на мнозинското Хуту племе и бунтовниците од племето Тутси беа убиени околу осумстотини илјади луѓе. Меѓународниот суд за Руанда досега уапси шесет и шест од осумдесетината обвинети за воените злосторства во таа земја.
XS
SM
MD
LG