Достапни линкови

Белград: Претседателските избори во Србија на 13 јуни


Изборите за претседател на Србија ќе бидат одржани на 13-ти јуни оваа година, а изборните рокови ке почнат да течат од утре соопшти денеска претседателот на српскиот парламент и вршител на должност претседател на Србија Предраг Марковиќ. До сега претседателски кандидатури имаат најавено заменик претсеадтел на Српската радикална партија Томислав Николиќ и лидерот на демократската партија Борис Тадиќ. Марковиќ изрази уверување дека по неупсехот од трите изборни циклуси на кои не излегоа доволен број гласачи ќе биде изглсан претседател откако во меѓувреме беше укината одредбата за потребата да излезат над 50 проценти од гласачкото тело. Србија од 2002 та година кога на Милан Милутиновиќ му истече мандатот нема избрано претседател.
XS
SM
MD
LG