Достапни линкови

Париз: Француската влада поднесе оставка по поразот на локалните избори


Француската влада денеска поднесе оставка по поразот на неделните локални избори во кои социјалистите победија во 24 од 26 те региони. Претседателот Жак Ширак му нареди на премиерот Жан Пјер Рафарен да остане на функцијата и формира нов владин кабинет кој ке биде објавен утре.
XS
SM
MD
LG