Достапни линкови

Швајцарија: Нова рунда преговори за Кипар


Во Швајцарија денеска треба да започне нова рунда преговори за обединување на Кипар, под покровителство на генералниот секретар на Обединетите Нации Кофи Анан, на кои е најавено учество на лидерите на двете заедници и премиерите на Турција и на Грција. Според дипломатски извори, најголем проблем за постигнување конечен договор е прашањето за враќањето на околу 180 илјади кипарски грци, протерани од своите домови за време на турската инвазија во 1974-та година.
XS
SM
MD
LG