Достапни линкови

Тбилиси: Трети по ред парламентарни избори за помалку од половина година


Во Грузија за помалку од половина година се одржуваат трети по ред парламентарни избори. Според очекувањата на нив ќе победат партиите лојални на претседателот Михаел Шаакашвили. Денешните избори се одржуваат по двата изборни круга во септември и потоа во јануари кои заради сомневањата во нивната регуларност иницираа масовни протести кои доведоа до смената на тогашниот претседател Шеварнадзе.
XS
SM
MD
LG