Достапни линкови

Атина: Денеска ќе биде запален пламенот за ЛОИ


Пламенот на Летните Олиписки игри што годинава ќе одржат во Атина ќе биде запален денеска во јужна Грција. Пламенот ќе биде запален со сончевите зраци преку челично огледало, како што се правело уште за времето на Стара Грција каде што прв пат пред две илјади седумстотини и осумдесет годи беа одржани првите Олимписки Игри. Годинава за прв пат олимпискиот оган ќе оди во сите пет континети.
XS
SM
MD
LG