Достапни линкови

Триполи: Посета на Тони Блер


Британскиот премиер Тони Блер денеска допатува во Триполи на разговори со либискиот лидер Муамер ел Гадафи. Блер е првиот британски министер што ја посетува Либија по престојот на Винстон Черчил во таа земја за време на Втората Светска Војна. До посетата на Блер доаѓа откако во декември лани Либија, по тајните преговори со Британија и Соединетите Држави, соопшти дека се откакажува од програмите за развивање оружје за масовно уништување.
XS
SM
MD
LG