Достапни линкови

Вашингтон: На Марс откриена форма на сол


НАСА денеска соопшти роботското летало Опортунити на Марс открило форма на сол и остаците на сол во во карпите во еден предел на оваа оланета. Тоа, според научниците, значи дека на црвената планета постоела средина со предуслови за живот. Според НАСА на Марс веројатно постоело море длабоко најмалку 5 сантиметри, но се се знае колку било големо.
XS
SM
MD
LG