Достапни линкови

Братислава: Посета на премиерот Бранко Црвенковски


Денеска во Братислава започнува дводневна конференција на премиерите на државите од Вилнус и Вишеградската група посветена на плановите на НАТО и Европската Унија по проширувањето. На конференцијата под наслов ,, Кон поширока Европа – нова агенда ,,ќе учествува и македонскиот премиер Бранко Црвенковски. Една од главните теми ќе бидат реформите и интегративните процеси на Балканот. Европската Унија ке ја преставува комесарот за проширување Гинтер Ферхојген, а утре во Братислава ке допатува и генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Схефер.
XS
SM
MD
LG