Достапни линкови

Париз: Повик граѓаните да останат смирени


Француските власти ги повикаа гаѓаните да останат смирени и покрај заканите од напади од досега непознатата исламистичка група. Франција веќе ја зголеми готовноста во земјата по терористичките напади во Шпанија, а властите соопштија дека заканите се разгледуваат сериозно. Во писмото упатено до француските весници, исламистичката група се закани дека ќе изврши напади во Франција и побара од властите да ја укинат забраната за носење шамии во јавните училишта.
XS
SM
MD
LG