Достапни линкови

Мадрид: Ал Каида ја презеде одговорноста за нападите


Терористичката мрежа Ал-Каида ја презеде одговорноста за нападите извршени во четвртокот во Мадрид во кои двесте луѓе загинаа, а повеќе од илјада и 500 се повредени. Министерот за внатрешни работи Анхеле Асебес изјави оти полицијата пронашла видеокасета на која е снимена пораката за превземање на одговорноста за нападите извршени како се наведува поради шпанското учество во војнмата во Ирак. Автентичноста на касетата сеуште се проверува , но таа како и апсењето на неколку странски државјани во врсака со нападите коницидираа со големи протести против владеачката партија во Шпанија поради незадоволството од начинот на истрагата за причините на терористичките напади кои првично и се припишуваа на баскиската терористичка органзиација ЕТА. Во Шпанија денеска се одржуваат парламентарни избори.
XS
SM
MD
LG