Достапни линкови

Њујорк: Изјава на Кофи Анан за израелско – палестинскиот конфликт


Генералниот секретар на Обединетите Нации Кофи Анан предупреди дека секој унилатерален обид за решавање на израелско – плаестинскиот конфликт може да заврши со интензивирање на насилствата. Според Анан, само со политички мерки прифатени од двете страни може да се дојде до обновување на мировните преговори. Во најновиот инцидент, изутрината израелските сили убиле двајца палестинци на границата меѓу Израел и Појасот Газа.
XS
SM
MD
LG