Достапни линкови

Сеул: Сменет претседателот на Јужна Кореа


Претседателот на Јужна Кореја Ро Му Хјун изутринава е сменет во парламентот со мнозинство гласови што е прв пат во историјата на оваа земја. Опозицијата го обвини Ро дека е некомпетентен и оти ја прекршил неутралноста подржувајки ја владеачаката партија за изборите закажани за следниот месец. Ве-де Претседател ќе биде премиерот Го Кун се додека Уставниот Суд не донесе конечна одлука за 6 месеци. Подржувачите на сменетиот претседател по гласањето биле толку лути што некои од нив ги фрлале чевлите врз собранискиот спикер.
XS
SM
MD
LG