Достапни линкови

Прага: Екс министер за финансии осуден на пет години затвор


Поранешниот чешки министер за финансии Иво Свобода е осуден на пет години затвор поради малверзации во претпријатието "Либерта". Тоа е прв случај во Чешка од 1898 година, некој од членовите на Владата да беде осуден поради стопански криминал. Во име на претпријатието "Либерта", Свобода, заедно со косопственичката Барбора Снопкова, земал банкарски кредити и ги користел за приватни цели.
XS
SM
MD
LG