Достапни линкови

Лондон: Четири Британци допатуваа од Гуантанамо Беј


Четирите британци кои вчера допатуваа во Лондон откако беа ослободени од американските власти во Гуатанамо Беј – Куба се испрашувани од бриатнската анти-терористичка полиција, јавија агенциите. Петиот британец Саид ал Харид по кратко испрашување е ослободен, а неговиот адвокат изјави дека ке бара одговор од американските власти зашто бил затворен две години без обвинение. Британците во Гуантанамо Беј беа затворени заедно со уште 600 други лица осомничени дека се бореле на страна на талибанците или дека ја подржувале Ал Каеда во Авганистан.
XS
SM
MD
LG