Достапни линкови

Хаити: Најмалку шест загинати во престрелка


Најмалку шест лица загинале, меѓу нив и еден шпански новинар, а осуманесет биле ранети во главниот град на Хаити, Порто пренс кога привзраниците на претседателот во егзил Жан Бертран Аристид пукале врз насобраните пред Нациоаналната Палата. Очевидци тврдат дека напаѓачите отвориле оган врз граѓаните кои мирно го прославувале падот на Аристид кој побегна во Африка. Повеќе од двесет луѓе загинаа во едномесечниот бунт против неговиот режим.
XS
SM
MD
LG