Достапни линкови

Багдад: Постигната согласност околу нацрт уставот на Ирак


Постигнат е договор околу нацрт уставот на Ирак, изјави висок претставник на ирачкиот владин совет Мовафак ал Рубаи. Според истиот извор церемонијата на потпишување на привремениот Устав ќе биде одржана утре. До ова доаѓа по разговорите што членовите на советот ги имале со лидерот на муслиманските шиити во Ирак ајатолахот ал Систани.
XS
SM
MD
LG