Достапни линкови

Нови Сад: Во Војводина истакнато знамето на автономната покраина


На зградите на Собранието и на Извршниот совет на Војводина од синоќа се истакнати знамиња на Автономната покраина Војводина, чиј изглед пред неколку дена го усвои покраинскиот парламент. Знамето претставува модифицирана српска тробојка со три жолти ѕвезди во средината. По овој потег, Српската радикална партија и Социјалистичката партија на Србија ги обвинија владејачките партии во Покраината за сепаратизам.
XS
SM
MD
LG