Достапни линкови

Вашингтон: Директорот на ММФ поднесе оставка


Директорот на Меѓународниот монетарен фонд Хорст Келер поднесе оставка на таа функција бидејки ја прифати кандидатурата за претседател на Германија. Партиите на конзервативната и либералната опозиција во германскиот парламент го предложија Келер за свој кандидат за шеф на државата. Претседателот на Германија се избира во сојузниот Парламент на секои пет години.
XS
SM
MD
LG