Достапни линкови

Москва: Думата го избра новиот руски премиер Фрадков


Долниот дом на рускиот парламент, Думата, денеска го избран новиот премиер на Русија Михаил Фрадков, кој беше предложен за оваа функција од претседателот Путин. Фрадков, кој досега беше руски претставник во Европската Унија, изјави дека главна задача на новата влада ќе биде намалувањето на сиромаштијата и зголемувањето на безбедноста на граѓаните. Претседателот Путин ја разреши владата на Михаил Касјанов на 24-ти минатиот месец, на 3 недели пред претседателските избори.
XS
SM
MD
LG