Достапни линкови

Даблин: ЕУ подготвена да соработува со новата влада на Србија


Ирскиот министер за надворешни работи Брајан Коуен кој е претседател на министерскиот совет на Европската Унија изјави дека Унијата е подготвена да соработува со новата влада на Србија, предводена од премиерот Воислав Коштуница. Европската Унија апелира до владата да биде посветена кон политичките и економските реформи и да ги исполни своите меѓународни обврски, вклучувајќи ја и целосната соработка со хашкиот трибнал, смета ирскиот министер Коуен.
XS
SM
MD
LG