Достапни линкови

Брисел: НАТО упати официјална покана до Словенија да се приклучи на Алијансата


НАТО упати официјална покана до Словенија да и се приклучи на Алијансата, изјави словенечкиот министер за надворешни работи Димитриј Рупел. Словенија со околу два милиона жители ке биде првата од бившите југословенски републики која ке стане членка на НАТО. На референдумот минатата година 66 насто од словенците се изјаснија за членство во алијансата.
XS
SM
MD
LG