Достапни линкови

Вашингтон: Вода некогаш течела на Марс


Водата некогаш течела на Марс така што во тоа време на оваа планета од нашиот сончев систем постоеле услови за живот, изјави синоќа во Вашингтон преставник на американската мисија која ја истражува црвената планета. Стив Спајерс од НАСА изјави дека иако е утврдено дека на Марс постоеле услови за живот тоа не значи и дека така било. Водата инаку била присутна во пределот Меридиани Планум каде што американскиот робот Опортјунити.
XS
SM
MD
LG