Достапни линкови

Хаити: САД распоредија 450 маринци


Соединетите Држави веќе распоредија околу 450 маринци на Хаити, а секретарот за одбрана Доналд Рамсфелд изјави дека таму ќе бидат испратени околу 2 илјади војници, кои треба да помогнат во смирувањето на ситуацијта во таа карибска земја. Администрацијата на Буш ги демантира информациите дека американските маринци го киднапирале и го принудиле на оставка и егзил претседателот на Хаити Жан Бертранд Аристид.
XS
SM
MD
LG