Достапни линкови

Индија: Општи избори на 26 април


Општите избори во Индија ќе започнат на 26 Април, соопшти изборната комисија на таа земја. Изборите ќе се одржат во четири круга и треба да завршат до 10 мај. Анкетите на јавното мислење покажуваат предност на владеачката партија . Индија е најголемата демократска држава на светот со повеќе од 670 милиони гласачи.
XS
SM
MD
LG