Достапни линкови

Брисел: ЕУ од понеделник ќе започне трговски санкции против САД


Европската Унија најави дека в понеделник ке започне трговски санкции спрема Соединетите Држави затоа што Конгресот не ги поништил даночните бенефиции за американските извозници. Тоа, според Евро комесарот за трговија Паскал Леми, преставува кршење на глобалните трговски правила на Светската Трговска Организација. Европските санкции ке значат оданочување од 5 проценти на американски земјоделски и преработени производи кои се извезуваат во Европа.
XS
SM
MD
LG