Достапни линкови

Пекинг: Почна втората рунда преговори за северно корејската нуклеарна програма


Во Пекинг денеска започна втората рунда 6 партитни преговори за кризата околу северно корејската нуклеарна програма, на кои учествуваат претставници на Соединетите Држави, Кина, Русија, Јапонија, Јужна и Северна Кореја. Американските и севрено-корејските преговарачи ќе имаат и одвоена средба, а помошник државниот секретар Џекмс Кели ја повика Северна Кореја целосно да ја прекине програмата за нуклеарно оружје, повторувајки дека Соединетите Држави немаат намера воено да интервенираат во таа земја.
XS
SM
MD
LG