Достапни линкови

Хаити: САД испратија 50-тина маринци во Хаити


Соединетите Држави испратија пеесетина маринци на Хаити за да ја заштита американаката амбасада поради влошувањето на безбедносната ситуација во таа земја. Бунтовниците кои бараат оставка од претседателот Жан Бертран Аристид соопштија дека подготвуваат напад врз главниот град Портопренс. Американскиот државен секретар Колин Пауел, како што јавуваат агенциите, телефонски разговарал со бунтовничките лидери во обид да ги убеди да го прифатат американскиот мировен план Хаити.
XS
SM
MD
LG